sobota, 2 sierpnia 2014

Domowe lody waniliowe (bezglutenowe)

Zapraszam do sporządzenia domowych lodów, w tym wypadku waniliowych i oczywiście bezglutenowych. W obiegowej opinii panuje fałszywe przekonanie, że prawdziwych lodów nie da się w domu zrobić, że potrzebne są jakieś maszyny, a w ogóle to najlepiej te lody kupić. Lecz te kupione to czysta chemia z glutenem na czele, te domowe są prawdziwe, z prawdziwego mleka (niestety krowiego), z prawdziwej śmietanki i z prawdziwych żółtek, z żadnych proszków, bez użycia emulgatorów, wzmacniaczy smaków itd. Po prostu odzyskany smak lodów z dzieciństwa, prawdziwych, zdrowych, pysznych - Polecam. :-)
Jest to możliwe!!!

Składniki:
  • 500 ml mleka (krowiego, nie próbowałam z sojowym) tj. 2 szklanki
  • 250 ml śmietanki 30 % (1 szklanka)
  • 6 żółtek
  • pół szklanki cukru
  • cukier z prawdziwą wanilią
  • laska wanilii (opcjonalnie)
Wykonanie:
1. Wlewamy do garnka mleko ze śmietanką, cukrem z prawdziwą wanilią i ewentualnie rozkruszoną laską wanilii i zagotowujemy. Następnie odstawiamy do wystygnięcia.

2. Do miksera wrzucamy żółtka wraz z cukrem i miksujemy do białości (z pozostałych białek polecam zrobić bezy).

3. Do zmiksowanych żółtek wlewamy ostrożnie małymi partiami cały czas miksując na najniższych obrotach wystudzone ugotowane mleko ze śmietanką.

4. Gdy całość będzie zmiksowana, przelewamy do garnka i całość ostrożnie podgrzewamy, uważając by nie zagotować. Następnie znów studzimy.

5. Wystudzoną masę przelewamy do pojemnika, zamykamy je i wkładamy do zamrażalnika (ale to nie koniec procesu).

6. Teraz jest czas na konszowanie, czyli mieszanie w trakcie zamrażania. To jest konieczne, bo w przeciwnym razie nasze lody zamienią się w bryłę lodu, a oczekujemy aksamitnych lodów a nie kostek przecież. Zatem po około 2 godzinach nasze lody zaczynają tężeć, wtedy trzeba wyjąć je z lodówki i zamieszać. I z powrotem do zamrażalnika (zdjęcia złej jakości, bo to było już późnym wieczorem).

7. Po upływie kolejnych dwóch godzin znów trzeba zamieszać, warto to jeszcze raz powtórzyć. A następnie pozostawić na całą noc w zamrażalce.

8. Lody gotowe na drugi dzień. Warto je wyjąć na chwilę przed nakładaniem, by trochę odtajały. Są naprawdę niezwykle smaczne. Bardzo polecam. Potrudźcie się, a uwolnicie się raz na zawsze od sztucznych kupnych lodów. To jest wersja podstawowa, można ją modyfikować do woli. Czekoladowe - 2 łyżki kakao do mleka; miętowe - kilka kropel kropli żołądkowych; owocowe - po prostu wmiksować całe owoce, ogromna dowolność, eksperymentujcie, bo to są najpyszniejsze lody na świecie.

9. I gotowy deser lodowy, z prawdziwą bitą śmietaną (czyli ubita mikserem śmietanka 30%) i posypane cukiereczkami.

 

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...